Gletanje pripada pripremnim radovima prilikom krečenja zidova i glet masa se nikada ne smatra završnim slojem, jer se preko nje uvijek mora nanijeti još nekoliko ruku poludisperzije.

Nakon gletanja mogu biti nanošene boje, ali i tapete, ili bilo koja druga, njima slična, zidna površina. Ovom postupku možete prići na više načina ovisno od toga koju vrstu završnih radova želite. Prije samog otpočinjanja gletanja morate točno znati što ćete nanijeti na vaše izgletane zidove, kako biste postigli željeni efekt. Ova stavka je vrlo bitna, jer se koriste različite vrste glet masa, isto kao i tehnike u nanošenju istih. U slučaju da se neki od ovih zahtjeva ne napravi u potpunosti, postoje velike šanse da vaši završni radovi ne dosegnu odgovarajuću kvalitetu.

1. Zbog čega je gletanje vrlo važno

Prilikom adaptacija, obnove ili skidanja pozadina, dolazi do pojave neravnina, oštećenja starih podloga i sličnih stvari, zato gletanje zidova predstavlja krucijalnu radnju, koja ide prije nanošenja bilo kakvih boja, kako bi se ove nepravilnosti na pravi način sanirale i zidovi zaštitili za ubuduće. Gletanje zidova je upravo iz ovog razloga jedan od najvažnijih postupaka prilikom izvođenja molerskih radova.

2. Postupak gletanja zidova

U svim ličilačkim poslovima, priprema samih zidova je prva stvar koju je potrebno učiniti. U slučaju da je zid zaprljan, vrlo je važno očistiti, dok se ovom prilikom najčešće koristi kalijev sapun otopljen u toploj vodi. Tek nakon čišćenja i adekvatnog sušenja zidova, možete pristupiti njihovom gletanje.

3. Glet masa

Prilikom gletanja zidova prvi sloj umiješane glet mase mora biti nešto gušći od svih narednih. Ova smjesa se pravi uz pomoć dodatka za bušilicu, nalik mutilici, ili mikserom, miješanjem vode i pripremljene mase iz vreće. Što su neravnine veće, potrebno je nanijeti deblji sloj gleta, tako da u tom slučaju sama smjesa mora biti malo gušća.

4. Priprema glet mase

Nakon ispraćenog upute proizvođača i dovoljno dugog miješanja prilikom kojeg glet masa postaje potpuno homogena, vrlo je bitno ostaviti da odstoji oko 15 minuta, prilikom kojih će odreagirati svi aditivi u dobivenom spoju. Nakon isteka ovog vremena, potrebno je ponovno dobro promiješati smjesu i tek onda pristupiti gletanje.

5. Nanošenje gleta

Materijal se stavlja na gletericu koja se ukoso povlači po zidu čime se nanosi glet masa. U slobodnoj ruci možete držati špaklom, s kojom ćete skupljti glet koji vam se razvukao po alatu i time ga ponovno fokusirati na određene točke. Postupak je vrlo zabavan i prilično mehanički, dok se kroz samo gletanje na neki način možete i umjetnički izraziti.

6. Šmirglanje

Nakon nanošenja prvog sloja i njegovog sušenja, prelazi se na šmirglanje. Šmirglanje se vrši kružnim pokretima, finijom šmirglom i njime se skidaju sve izbočine sa zidova. Nakon završetka ovog postupka neophodno je ponovo premazati zid podlogom, kako bi se što bolje vezao drugi sloj gleta.

7. Drugi sloj gleta

Drugi sloj gleta se priprema isto kao i prvi, s jedinom razlikom što je on sada nešto rjeđi. On služi za popunjavanje rupa i neravnina koje su ostale nakon prvog sloja. Po nanošenju drugog sloja gleta i njegovom sušenju, opet se pristupa brušenju, koje bi trebalo dovesti do potpuno ravnog zida bez izbočina i udubljenja.

U slučaju da niste zadovoljni i smatrate da niste postigli zadovoljavajuć izgled zida, cjelokupan postupak možete ponoviti još jednom, ovoga puta još redaju glet masom. Nakon završetka gletanja pristup bojenju zidova u željene nijanse, ali tek kada se zidovi u potpunosti osuše. Svaki proizvođač glet mase na pakiranju naznači vrijeme koje je potrebno za sušenje, ali je idealno da to bude od dva do osam sati.